2015 00 01 1 maj 028W dniu 1 maja br., o godzinie 12.00, na Placu Wolności w Nowogardzie, odbyły się uroczystości związane z Międzynarodowym Świętem Pracy. W tym dniu przedstawiciele władz samorządowych, delegacje partii politycznych, delegacja z miasta partnerskiego Heide, a także mieszkańcy Nowogardu uczestniczyli w złożeniu wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Kombatantów RP na Placu Wolności. Wśród uczestników obecny był również Cezary Martyniuk doradca burmistrza Goleniowa Roberta Krupowicza, który choć nie składał pod pomnikiem kwiatów, to na portalu "Gazety Goleniowskiej", po raz kolejny w sposób prześmiewczy, opisać nowogardzkie obchody. W tym dniu wypadało, aby raczej zasypywać wszelkie nieporozumienia między mieszkańcami Nowogardu i Goleniowa, a nie je wciąż podgrzewać.

Po złożeniu kwiatów, burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz burmistrz miasta Heide Ulf Stecher wystąpili z przemówieniem okolicznościowym.

W większości krajów europejskich, w tym również i w Polsce, Święto Pracy obchodzimy 1 maja już od 1890 roku. Święto to zostało ogłoszone w 1899 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych zwanych II. Międzynarodówką. Data została wybrana na 1 maja, aby upamiętnić strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W PRL i innych krajach socjalistycznych było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej organizowało się huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była często obowiązkowa. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni. Po upadku komunizmu święto to straciło na znaczeniu.

Od 2001 roku w Europie organizuje się tak zwany EuroMayDay (1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day). Nie jest to raczej święto klasy robotniczej, a ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich ludzi pracujących. Obchody Euro May Day zapoczątkował Mediolan, w roku 2004 pomysł podchwyciła Barcelona a już rok później obchody EuroMayDay odbywały się w całej Europie. Ponadto dzień 1 maja jest kolejną rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.).

2015 00 01 1 maj 001

 

Anna NArkiewicz