2015 12 29 sesjal 004
We wtorek,  29 grudnia br., odbyła się XXI sesja Rady Miejskiej w Nowogardzie, tzw. czyszcząca, podczas której radnym zostały przedstawione m. in. uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Nowogard na rok 2015.  

Na początku sesji Rady Miejskiej pojawiła się istotna kwestia zabezpieczenia środków finansowych na wykonanie przebudowy drogi powiatowej na odcinku Strzelewo-Nowogard, w ramach  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 170.000 zł. Burmistrz zaproponował radnym, że wskaże źródło współfinansowania remontu tej powiatowej drogi na sesji styczniowej. Termin tej sesji ustalono wstępnie na dzień 5 stycznia.

A oto uchwały, nad którymi głosowali radni:

  • zmiany w budżecie gminy Nowogard na rok 2015 – uchwała czyszcząca w budżecie gminy Nowogard na 2015 rok;
  • zmiana uchwały nr XXV/194 /08 Rady Miejskiej w Nowogard z dnia 3 grudnia 2008 roku w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie gminy Nowogard do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego jako członka zwyczajnego  - Ustalono, że gminę Nowogard w Lokalnej Grupie Działania będzie reprezentował zastępca kierownika Wydziału Rozwoju Lokalnego, Funduszu Kultury i Sportu Jarosław Soborski;
  • przyjęcie Planu Odnowy Miejscowości Olchowo –  Plan Odnowy Miejscowości Olchowo jest dokumentem o charakterze strategicznym  i jest wymagany przy aplikowaniu o dofinansowanie projektów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z środków Unii Europejskiej;
  • przystąpienie do sporządzenia zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w gminie Nowogard – uchwała została przesunięta do komisji;
  • przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębów Maszkowo, Żabówko, Konarzewo, Jarchlino, Słajsino, Kulice, Wierzbięcin i Osowo w gminie Nowogard dla terenów lokalizacji elektrowni wiatrowej wraz infrastruktury towarzyszącą  - uchwała została przesunięta do komisji;
  • zmiany w budżecie gminy Nowogard na rok 2016 – obsługa prawna spraw sądowych związanych ze świadczeniem na terenie gminy Nowogard usług z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków – 50.000zł – uchwała została przesunięta na następną sesję.

Najwięcej emocji wywołała uchwała dotycząca przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w gminie Nowogard oraz  przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębów Maszkowo, Żabówko, Konarzewo, Jarchlino, Słajsino, Kulice, Wierzbięcin i Osowo w gminie Nowogard dla terenów lokalizacji dla terenów lokalizacji elektrowni wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Po złożeniu przez radną Jowitę Pawlak wniosku o przeniesienie ww. uchwały do komisji, głos zabrał Krzysztof  Stadnik, przedstawiciel firmy MEGAWATT NOWOGARD (firma, która na terenie gminy Nowogard chce postawić fermę wiatrową), który szczegółowo wyjaśnił radnym jaka będzie procedura oraz jakie burmistrz podejmie kolejno narzucone ustawą czynności,  gdyby została podjęta przez Radę Miejską  uchwała o przystąpieniu do sporządzania studium i planu miejscowego.  

Na procedurę tę składają się następujące czynności:

  • gmina zabezpiecza środki finansowe w budżecie gminy na realizacje sporządzenia studium lub planu,
  • w drodze przetargu burmistrz wyłania projektanta do sporządzenia studium lub planu,
  • burmistrz określa formę, miejsce i termin składania wniosków przez mieszkańców gminy Nowogard, którzy chcą wnieść swoje uwagi,
  • zawiadamia na piśmie odpowiednie instytucje i organy do uzgodnienia i opiniowania projektu studium i planu,
  • sporządzane jest studium lub plan, biorąc pod uwagę wnioski złożone przez mieszkańców gminy Nowogard,
  • zostają wprowadzone zmiany wynikające z uzyskanych opinii i dokonanych uzgodnień z odpowiednimi instytucjami,
  • następnie zostaje ogłoszony projekt studium lub planu dla publicznego wglądu oraz organizowane są dyskusje publiczne (konsultacje społeczne) nad przyjętymi w tym projekcie rozwiązaniami.

Po przeprowadzeniu tych wszystkich czynności, które potrwają minimum 1,5 roku, burmistrz przedstawia Radzie Miejskiej projekt studium lub planu wraz z listą nieuwzględnionych uwag. Dopiero wtedy Rada Miejska podejmuje uchwałę zatwierdzającą plan, który był przedmiotem całej tej procedury. 

Na zakończenie swojego wystąpienia Krzysztof  Stadnik zaproponował, że zawiezie radnych na taką farmę wiatrową, aby sami zobaczyli z bliska, jak to wszystko funkcjonuje. Ostatecznie projekt uchwały został skierowany do komisji Rady.

Anna Narkiewicz