2016/01/11_sikorki_ogrzewanie
W czwartek, 7 stycznia br., burmistrz Robert Czapla spotkał się w świetlicy wiejskiej w Sikorkach z mieszkańcami sołectwa. Mieszkańcy podziękowali burmistrzowi za dotychczasowe wsparcie sołectwa, dzięki czemu przygotowany został teren pod boisko, zagospodarowano teren przy świetlicy i przy placu zabaw. Wymalowana została, po zmianie ogrzewania, świetlica. Przy okazji tego spotkania, został również dokonany przez włodarza gminy Nowogard odbiór nowego ogrzewania.

Wykonawca - firma FHU WIKMORS - zamontował urządzenie ścienne typu inverter, o wydajności chłodzenia Q 6,8 kW oraz wydajność ogrzewania Q 8,0 kW. Wartość urządzenia i montażu to 6.949,50 zł brutto. Jest to pierwsze tego typu urządzenie grzewcze w świetlicy na terenie naszej Gminy. Jeżeli zda ono egzamin, to będzie ono alternatywą dla dotychczasowo wykorzystywanych rozwiązań grzewczych w gminnych świetlicach.

Podczas spotkania mieszkańcy wraz z sołtys Sikorek Małgorzatą Kubiak ustalili z burmistrzem Robertem Czaplą priorytetowe zadania, które sołectwo chce zrealizować wraz z Gminą. I tak na pierwszym miejscu uznano, że najważniejsze na dziś dla mieszkańców jest wybudowanie przy świetlicy pomieszczenia pod toaletę oraz szamba i podłączenie do niego budynku świetlicowego. Następne zadanie to uzyskanie ewentualnych środków zewnętrznych (unijnych) pod budowę oświetlenia solarnego – 2 lampy wzdłuż drogi przy boisku (droga prowadzi do posesji położonych na skraju nowo powstałego boiska), 2 lampy przy jednej ze wskazanych przez mieszkańców posesji oraz 1 przy budynku dawnej remizy strażackiej. To zadanie uznano za ważne, ale mieszkańcy uznali sami, że na pierwszym miejscu jest jednak sprawa świetlicy, z której wszyscy korzystają.

Nie zabrakło też ze strony mieszkańców zapytań w sprawie ostatnich posunięć radnych i podjętych przez nich decyzji – odnośnie obniżenia podatków (stwierdzono, że tym obniżeniu podatków skorzystały tylko dyskonty spożywcze oraz właściciele wielkich gospodarstw rolnych, bo ci najbiedniejsi najmniej na tym zyskali) oraz zmian w budżecie gminy na rok 2016, gdzie zostały zabrane pieniądze m.in. na drogi wiejskie, utrzymanie i odśnieżanie tych dróg, oświetlenie i konserwację lamp drogowych, na remonty świetlic wiejskich, na inwestycje dzięki funduszom unijnym, oraz na dożynki gminne. Mieszkańcy zgłosili ponadto problem odnośnie jakości wody w kranach (beznadziejna w smaku) i jego ciśnienia (ledwie kapie) oraz braku reakcji ze strony PUWiS. Burmistrz obiecał, że w tej sprawie napisze odpowiednie pismo, aby zaradzić temu problemowi.

Opr. Piotr Suchy