Otwarcie jarmarku bożonarodzeniowego w Heide
W dniach 26 - 28.11.2017 roku delegacja gminy Nowogard w składzie: Krzysztof Kolibski Zastępca Burmistrza Nowogardu, Anna Wiąz – Radna Rady Miejskiej, Renata Piwowarczyk – Radna Rady Miejskiej oraz Szymon Pilipczuk – inspektor wydziału RLFKiS brała udział w uroczystościach  związanych z otwarciem jarmarku bożonarodzeniowego w Heide zwanego „Heider Winterwelt”. 

Tradycja organizacji bożonarodzeniowych jarmarków w Niemczech trwa od wielu wieków. W okresie 27.11.2017 r. – 7.01.2018 r. rynek w Heide zamienia się w miasteczko bożonarodzeniowe, w którym każdy może zaopatrzyć się w najróżniejsze artykuły świąteczne. Jarmark jest też miejscem spotkań całych rodzin czy przyjaciół co potwierdza wysoka frekwencja odwiedzających. W tym czasie na terenie jarmarku organizowane są również wydarzenia kulturalne i sportowe. Na kolorowych alejkach jarmarku można spotkać Pana Manfreda Willa - Zastępcę Burmistrza Heide przebranego za mikołaja, który opowiada dzieciom świąteczne historie, posłuchać piosenek świątecznych czy wziąć udział w turnieju Eisstockschießen ( gra podobna do curlingu). Wszystko to powoduję, że nasi zachodni sąsiedzi są ściśle związani z tradycją jarmarków i nadają im wielkie znaczenie. Dlatego też otwarcie Heider Winterwelt miało uroczysty charakter, na które zaproszona została również delegacja Nowogardu.

 Centrum miasteczka bożonarodzeniowego stanowi lodowisko
o powierzchni 600 m2. W organizowanym przez miasto Heide turnieju Eisstockschießen bierze udział 160 drużyn z Heide. Łączna ilość uczestników turnieju to ponad 1000 osób. 27 listopada br.  o godz. 19.00 Burmistrz Heide Ulf Stecher dokonał uroczystego otwarcia jarmarku na lodowisku. Podczas przemowy wyraził on ogromne podziękowania wszystkim osobom, które przygotowywały Heider Winterwelt, po czym powitał delegację Nowogardu. W otwarciu udział wziął również Pan Heinrich Schulz pełniący honorową służbę Altmarktmeistera. Mimo problemów zdrowotnych udział 93-letniego Altmarktmeistera wywołał radość u zgromadzonych osób, a jarmark bożonarodzeniowy został otwarty z potrójnym uderzeniem dzwonka Altmarktmeistera zgodnie z wieloletnią tradycją w Heide. Podczas otwarcia Zastępca Burmistrza Nowogardu Krzysztof Kolibski pogratulował mieszkańcom Heide wspaniałej tradycji jarmarku bożonarodzeniowego jednocześnie zwracając uwagę, iż dzięki współpracy Nowogardu z  Heide mieszkańcy naszych miast mają możliwość poznawać swoje tradycję i rozwijać przyjaźń, która możliwa jest na wielu płaszczyznach współpracy. Ponadto Zastępca Burmistrza Nowogardu złożył w imieniu wszystkich mieszkańców Nowogardu najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

  Podczas pobytu delegacja Nowogardu odwiedziła wystawę malarską zorganizowaną przez Pana Josifa Zehethofera Radnego miasta Heide. Podczas oglądania prac pojawił się pomysł aby lokalni malarze z Heide wzięli udział w warsztatach malarskich
w ramach Lata z Muzami, które organizowane będą w przyszłym roku w Nowogardzie. Ponadto młodzież z Heide została również zaproszona do udziału
w przyszłorocznych warsztatach artystycznych Arteria.  

W trakcie licznych rozmów burmistrzowie  Heide i Nowogard zadeklarowali się wzajemnie promować imprezy biegowe organizowane w Heide i Nowogardzie. W czerwcu przyszłego roku w Heide odbędą się biegi na 5 i 10 km, w których mieszkańcy Nowogardu mogą wziąć udział bezpłatnie. Wg tej samej zasady mieszkańcy Heide zostaną zwolnieni
 z opłaty za start w V Nowogardzkim Biegu Ulicznym, który odbędzie się prawdopodobnie na początku października przyszłego roku.   

W ramach zaproszenia delegacja z Nowogardu miała możliwość zwiedzenia pobliskiej miejscowości Marne oraz miejscowości Meldorf, słynącej z katedry Meldorfskiej.

Pragniemy serdecznie podziękować władzom miasta partnerskiego Heide za zaproszenie na otwarcie Heider Winterwelt. Jest nam niezmiernie miło, iż władze miasta Heide doceniają znaczenie partnerstwa z Nowogardem, przez co delegacja Nowogardu mogła uczestniczyć w tak radosnej uroczystości.

Przekazujemy serdeczne pozdrowienia od mieszkańców Heide z życzeniami „Wesołych Świąt”.

Zachęcamy również do zapoznania się z Heider Winterwelt na stronie miasta Heide pod linkiem: http://www.heide.de/termine-events/heider-winterwelt.html

Szymon Pilipczuk – inspektor RLFKiS