W grudniu 2010r. podczas kiermaszu świątecznego zorganizowanego przez członków Stowarzyszenia „Naugarder Kreis e.V” na ulicy Nowogardzkiej (Naugarderstraße) w Berlinie w obecności mieszkańców Nowogardu i ulicy Nowogardzkiej oficjalnie podpisano porozumienie o współpracy partnerskiej ze stowarzyszeniem. Podpisanie porozumienia jest realizacją podjętej przez radnych poprzedniej kadencji uchwały z dnia 10.11.2010r.
Od wiosny tego roku stowarzyszenie rozpoczęło współpracę z władzami naszego miasta. Po kilku spotkaniach i rozmowach postanowiono o oficjalnym podpisaniu porozumienia o partnerskich kontaktach i regionalnej współpracy między gminą Nowogard a stowarzyszeniem. Założono, iż podstawą współpracy będą bezpośrednie kontakty organizacji, instytucji, związków, stowarzyszeń oraz firm, przy czym szczególnie ważne będą bezpośrednie kontakty mieszkańców.

Podczas kiermaszu świątecznego były promowane i sprzedawane własnoręcznie wykonane produkty związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Produkty zostały wykonane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowogardzie, dzieci uczestniczących w warsztatach ceramicznych w Nowogardzkim Domu Kultury oraz przedsiębiorcę z Nowogardu. Wyroby podobały się odwiedzającym, niestety niesprzyjająca aura i padający deszcz uniemożliwiły tłumne odwiedzenie naszych stoisk. W Nowym Roku planuje się nowe wspólne przedsięwzięcia i wierzymy w to, że z udziałem aktywnych i kreatywnych członków Stowarzyszenia Naugarder Kreis uda się je zorganizować.

Stowarzyszenie Naugarder Kreis e.V. założone zostało w 2009 roku przez przedsiębiorców i mieszkańców, którzy prowadzą działalność i mieszkają na ulicy Nowogardzkiej w Berlinie w dzielnicy Pankow. Ulica ma ok. 350 m długości i bezpośrednio skierowana jest w kierunku Nowogardu. Została nazwana ulicą Nowogardzką 12 maja 1910r. Członkami Stowarzyszenia oprócz mieszkańców ulicy są przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność usługowo-handlową m.in. właściciele restauracji, klubu, księgarni, szkoły jazdy, zakładu fryzjerskiego i optycznego, sklepu muzycznego, sklepów kosmetycznych i chemicznych, adwokaci oraz doradcy gospodarczy. Członkowie stowarzyszenia zadeklarowali chęć współpracy z naszymi przedsiębiorcami i mieszkańcami w zakresie wymiany doświadczeń, usług, szkoleń, spotkań kulturalno-integracyjnych, przełamujących uprzedzenia i stereotypy. Kilku przedsiębiorców z naszej gminy już zadeklarowało chęć współpracy z przedsiębiorcami z ulicy Nowogardzkiej.

Przedsiębiorcy i mieszkańcy naszej gminy, którzy chcieliby współpracować z przedsiębiorcami i mieszkańcami z ulicy Nowogardzkiej w Berlinie proszeni są o kontakt osobisty, telefoniczny lub e-mailowy z Krystyną Dwornik z Wydziału Rozwoju Lokalnego i Funduszy Urzędu Miejskiego w Nowogardzie, pok. 210, Plac Wolności 5, tel. +48 91 39 26 233

Opracowała:
Krystyna Dwornik
Wydział RLiF