Pomoc dla uchodźców z UkrainyInformacje o objęciu pomocą przybywających na teren naszej gminy uchodźców z Ukrainy przedstawił na poświęconej między innymi tej tematyce konferencji prasowej burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Konferencja odbyła się 28 lutego, a punktem wyjścia do niej było uruchomienie przez Ośrodek Pomocy Społecznej infolinii dla osób zarówno pomocy potrzebujących, jak i chcących jej udzielić.

Jak wyjaśniał burmistrz, dla uchodźców z Ukrainy ważne jest przede wszystkim to, żeby pierwsze swoje kroki kierowali do utworzonego przez wojewodę punktu recepcyjnego, który działa w Szczecinie przy alei Piastów 40a (ma to związek między innymi z możliwością uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego). Kolejne kroki, o ile będą mieli taką chęć, mogą skierować na przykład do gminy Nowogard, gdzie bez problemu uzyskają wsparcie.

- Mamy obecnie zabezpieczoną bazę lokalową na około 100 osób, trwają rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami, którzy wolne miejsca posiadają, a mam nadzieję, że będą pojawiać się kolejne sygnały z tym związane. Ważne jest także to, że na bazie Ośrodka Pomocy Społecznej pod numerem 606 539 844 uruchomiliśmy całodobową linię telefoniczną, gdzie można zasięgnąć informacji na temat tego, jakiej pomocy może udzielić Nowogard. Widzimy wielkie poruszenie społeczne z tym związane, sami chcemy pomagać drugiemu człowiekowi i tę pomoc koordynować. Jeśli znajdą się więc osoby, które też chcą pomóc, choćby przez przekazanie artykułów pierwszej potrzeby czy zapewnienie noclegu, także mogą na ten numer dzwonić - mówił R. Czapla.

Na terenie gminy Nowogard mają być także kolportowane dwujęzyczne ulotki z informacjami na temat tego, gdzie pomoc można uzyskać i w jaki sposób można ją udzielić. Więcej wiadomości na ten temat uzyskać można po zadzwonieniu na infolinię, bądź stacjonarne numery OPS Nowogard.

Paweł Botarski